uredija
LtIEn

 

      VĮ VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJA, PANEVĖŽIO REGIONINIS PADALINYS  

 
Panevėžio miškų urėdija Klauskite Svetainės medis Neįgaliems
Korupcijos prevencija
Korupcijos prevencija
Korupcijos prevencija
Korupcijos prevencija
a
Pranešimo tema*:
Anoniminis pranešimas*:
Įrašykite simbolius*:
Patvirtinimas  

 

 

 

 

 

 

 

Naujienos
Panevėžyje galvojama apie tolesnį medelyno modernizavimą 2016.10.25

Panevėžio miškų urėdijos (MU) medelynas pradėtas kurti 1968 m., vėliau buvo gerokai išplėstas, o šiandien jo plotas 66,06 ha. 1971m. pastatytas šiltnamis. Laukams drėkinti naudojama stacionari ir kilnojamoji laistymo sistema. Kasmet medelynas augina apie 3,5 mln. sėjinukų ir 4–4,5 mln. sodinukų. Parduodama apie 3 mln. sodmenų. Didžiausią dalį realizuojamos produkcijos sudaro sodinukai. Pagrindinis uždavinys medelynui – išauginti kokybišką, Lietuvos Respublikoje galiojančius standartus atitinkančią produkciją bei sumažinti savikainą.  

 

 

Sėklos įsuka naują darbų ratą...

Panevėžio MU medelyno viršininkas Egidijus Kaluina, stebėdamas šių metų derlių, spėja, kad šį rudenį darbų karuselė suksis gan greit ir primins pavasarį. Šiemet puikiai dera juodalksniai, beržai, ąžuolai, pušys; eglės ir tos užderėjo... O kur dar kitos sėklos, reikalingos miško įvairovei papildyti. „Rinksim, valysim, o eglių, pušų kankorėžius perduosim kolegoms Dubravos eksperimentinėje-mokomojoje miškų urėdijoje – jie paruoš mums sėklas... Taigi sėklos ir duoda pradžią miškui...“ – paaiškina medelyno vadovas.

Kam medelynui šaldytuvas?

„Didėjant išauginamos produkcijos kiekiui, pavasarį nebespėdavome laiku paruošti sodinamosios medžiagos, buvome priversti išbandyti ir daigų šaldymą. Kol įmonė neturėjo savo šaldytuvų, buvo nuomojamos šaldymo kameros. Iš pradžių baiminomės ir mes, ir girininkai, nors švedų miškininkai ramino, sakė, viskas okei“, – pasakoja E. Kaluina. ,,Šaldyti“ daigai padėjo išspręsti daug problemų: nereikėjo kasti jau vegetaciją pradėjusių daigų, buvo galima tolygiau paskirstyti ir darbų krūvius, o daigai prigydavo gerai. Todėl ir nutarta, kad šaldytuvas būtinas.
2008 m. VĮ Panevėžio MU pastatė pirmąjį 900 kub. m talpos šaldytuvą, skirtą daigams. 2013–2014 m. pastatytas dar vienas, jau 1200 kub. metrų. Su šaldytuvais įrengtos ir rūšiavimo patalpos, ir šiuolaikinės buitinės patalpos darbuotojams. Rūšiavimas viduje užtikrino gerą darbų kokybę, padaugėjo ir atliktų darbų.
Nors daug kam atrodys keista, darbai čia labai intensyvūs ir rudenį. Panevėžio medelyno viršininkas sakė, kad dabar veiksmas vyksta nepertraukiamai: „Per dieną iškasame ir surūšiuojame apie 70–100 tūkst. sodinukų. Kiekvienais metais turim išrauti ir sudėti į šaldytuvą beveik 2,5 mln. eglių sodinukų. Darbus pradedame tada, kai eglių šaknys nustoja vegetuoti, na, tradiciškai tai būna lapkritis. Sudėtos anksčiau jos gali neišsilaikyti.“ Šaldytuvas rudenį užpildomas tolygiai: šaldymo kameroje laikoma vienokia temperatūra, kad sodinukai baigtų užmigti žiemos miegu, paskui ji pakeliama, ir taip jie išsilaiko iki pavasario. „Medelynui, parduodančiam daugiau nei 3 mln. sodinukų, didelės talpos šaldytuvai ypač praverčia pavasarį. Tuomet raunamus lapuočių ir pikuoti skirtus spygliuočių sodmenis taip pat dedame į šaldytuvus, kitaip mes fiziškai nebespėtume atlikti darbų. Tokia sodmenų saugojimo technologija leidžia pratęsti sodinimo laiką ne tik mums, bet ir pirkėjams. Ūkininkai miškus linkę atsodinti tik baigę sėjos darbus“, – patirtimi dalijasi E. Kaluina.

Apie produkciją

VĮ Panevėžio MU medelynas beržo sodmenų išaugina apie pusę milijono, panašiai tiek ir juodalksnio, 1,5–2 mln. eglės, o kur dar pušies, ąžuolo, liepos ir klevo sodinukai. Planuojant išauginamos produkcijos kiekį, kasmet sunku nuspėti tikslų sodmenų poreikį, todėl labiausiai atsižvelgiama į sudarytas sutartis.
Miško savininkai, skrupulingai planuojantys veiklą savose valdose, žino, kada ir kiek jiems reikės sodmenų, todėl sutartis su medelynu sudaro iš anksto. Tačiau dažni ir tokie atvejai, kai atvažiuoja žmogus, kuriam biržę atželdinti reikia jau šiemet. Tokiems medelynas taip pat turi šiokį tokį sodinukų rezervą. Neretai medelyno darbuotojų teiraujamasi, ar galima nusipirkti 5–20 sodinukų. Medelyno viršininkas paaiškino, kad visi pirkėjai yra laukiami ir jų poreikiai visada patenkinami.

Apie žmones

Kiekvienais metais norinčių medelyne darbuotis žmonių vis mažėja, tai lemia sunkus darbas ir jo sezoniškumas, todėl darbų planavimui skiriamas ypatingas dėmesys. Pasak Panevėžio MU medelyno vadovo, būtent tai, kad daigai iškasami rudenį, ir leido pratęsti darbus iki Kalėdų. Tai svarbu siekiant išsaugoti sezoninius darbuotojus. ,,Šiandien jau turime grupę tokių žmonių, kurie, medelyne atidirbę aštuonis–dešimt mėnesių, po dviejų mėnesių atostogų vėl sugrįžta“, – pasakoja E. Kaluina. Žmonių prie miesto įsikūrusiame medelyne nėra apstu, tad norinčius dirbti stengiamasi išsaugoti: šaltuoju metų laiku tvarkomos tvoros ar miško juostos daigynuose, atliekami privalomieji darbai plantaciniuose želdiniuose, kad nedarbo mėnesių būtų kuo mažiau. Šių ir praeitų metų patirtis rodo, kad naujų žmonių į medelyną ateina vienetai, o daugiausia darbuojasi ilgamečiai sezoniniai darbuotojai. Po žiemos jie vėl grįžta į medelyną sodinimo darbams. Vasarą į talką ateina ir moksleiviai, be jų šiandien tikrai būtų sunku išsiversti. Nuolatiniais medelyno darbuotojais E. Kaluina labai patenkintas – čia tie, kuriems darbas – ne tik uždirbami pinigai... Jais visada galima pasitikėti: darbus atlieka iki galo, nesvarbu, jei darbo laikas jau pasibaigęs...

Nuo dirvos iki rūšiavimo

E. Kaluina tvirtina, kad darbo efektyvumo nepadidins ir papildomos rūšiavimo linijos, jei sodmenų kokybė nebus užtikrinama visa darbų virtine nuo pat pradžių. „Aš manau, kad viskas prasideda nuo dirvos įdirbimo, sėjos ir sodinimo. Jei sodinama rankomis, tai šaknų sistema visada turės linkimą, nes taip sodinant šaknis dažniausiai yra sulenkiama, tai jau smarkiai sumažina sodinuko kokybę. Sodindamas su gera mašina jų paprastai neužlenksi, – sako jis, – o jeigu dirva bus negiliai įdirbta, tai mašina neprapjaus gilaus rėžio, sodindama šaknį užlenks… Jei kreivai pasodinai, aišku, jis tuos dvejus metus kreivai augs, o išrautą tokį sodinuką reikės išmesti.“ Kuo tolygesni sodinukai išauga, tuo rūšiuotojams lengviau, ir atliktų darbų kiekis didėja; o rūšiuojami sodmenys vertinant jų aukštį, šaknies kaklelio diametrą, šakotumą ir šaknų kokybę. Sodmenys, neatitinkantys šalyje galiojančių standartų, išbrokuojami ir miško niekada nepasiekia. E. Kaluina pasidžiaugė, kad sodinukų rūšiavimo kokybė kasmet kyla. „Prisiminus pirmąjį rūšiavimą patalpoje, net baisu darosi: krūva išmestų sodmenų, išrūšiuotų daigų kiekis mažas. Nejučiomis galvoji, ir kam viso to reikėjo... Juk lauke paprasčiau buvo: išrovei, suskaičiavai ir surišai: daigai šaknis turi, stiebą turi ir viršūnė yra...“ – juokiasi viršininkas. Tačiau su laiku viskas stojo į savo vietas, kintant auginimo technologijoms, pastangos išauginti kuo kokybiškesnius sodmenis pasiteisino. Dabar rūšiuotojas jau ir išrūšiuoja gerokai daugiau, pradėjo nuo 1,5–2 tūkst. sodinukų per dieną, dabar rūšiuoja 4–6,5 tūkst. vienetų. Medelyno viršininkas įsitikinęs, kad šiemet žmonės vėl išrūšiuos daug daugiau negu pernai.

Darbą atiduoda mašinoms

Medelyno vadovas sako, kad modernizacija neišvengiama: „Dabar žiūrime, kad liktų kuo mažiau rankų darbo, kad viską padarytų mechanizmai, kad sodinimo mašinos dirbtų
kuo našiau. Dirvai įdirbti ir paruošti taip pat skiriama daug dėmesio. Pasodinti ir dvejus metus auginti prastai paruoštoje dirvoje iš tikrųjų būtų sudėtinga, nes nebėra tiek žmonių, kad spėtų viską prižiūrėti.“
Šiuo metu Panevėžio MU medelynas turi keletą kultivatorių, jais išravi dalį žolių iš tarpų tarp eglučių. Žolių ravėjimą stengiamasi kuo daugiau automatizuoti. 2015 m. įsigyta sodinukų ravėjimo mašina sumažino rankų darbo, tačiau svarbu nepavėluoti ir darbus atlikti, kai piktžolės turi 2–4 lapelius, todėl vienas iš trijų medelyno traktorių nuolat rauna žoles tarp sodinukų. Rankų darbo savikaina didesnė, tad kuo daugiau dirba mechanizmai, tuo mažesnė sodinukų savikaina. Ją mažinti spaudžia tiek Pietų Europos, tiek Skandinavijos šalys, kur sodmenų auginimo sąnaudos daug mažesnės. Pasak E. Kaluinos, didžiąją sodinukų kainos dalį sudaro jų ravėjimo ir priežiūros išlaidos. Susodinus augalus į gerai paruoštą ir nepiktžolėtą dirvą, reikia mažiau rankų darbo, tad lieka rūšiavimo, priežiūros, trąšų jiems išauginti kaina.

Žvelgiant į ateitį

Džiugu, kad ir naujasis Panevėžio MU urėdas Valdas Kaubrė tikslingai žengia medelyno modernizavimo kryptimi ir stengiasi, kad procesas nesustotų. Galutinis etapas – tai modernaus šiltnamio, skirto sodmenims su uždara šaknų sistema auginti, statyba. Tai nemaža investicija, nes reikalingi ne tik šiltnamiai ir jų įranga, kuri leis užtikrinti tolygesnę temperatūrą, tikslinį trąšų įterpimą, tačiau ir patalpos su substrato maišymo, konteinerių užpildymo ir sėjimo įranga, konteinerių dezinfekavimo įranga... Atlikus šią modernizacijos dalį, efektyviau būtų panaudojamos sėklos, reikėtų mažiau rankų darbo, būtų geresnė daigų kokybė, galima būtų taikyti dvi tris sėjinukų rotacijas per metus, o tai lemtų didesnę sodmenų išeigą. Privalumų daug... Na, atsakomybės taip pat.

 

„Miškai“, Lina Svaldenienė, 2016 spalis

   Atgal
uredija

VĮ Valstybinių miškų urėdija Panevėžio regioninis padalinys

Parko g. 32, LT-37188, Panevėžys 
Koordinatės  519887, 6178116 (LKS)
55° 44' 14.05",  24° 18' 59.95"  (WGS)

Įmonės kodas: 132340880
PVM  m. k.  LT 323408811 
Duomenys kaupiami ir saugomi 
Juridinių asmenų registre
A/s Nr.LT767044060008193484

"SEB bankas" AB, kodas 70440 

Darbo laikas:

Miškų urėdijoje, girininkijose, medelyne ir medienos ruošos padalinyje
Pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais:
Darbo pradžia    8.00 val. 
Pietų pertrauka  12.00 – 12.45 val.
Darbo pabaiga   17.00 val.

Penktadieniais:
Darbo pradžia     8.00 val.
Pietų pertrauka   12.00 – 12.45 val.
Darbo pabaiga    15.45 val.

Tel. (8 45) 448 711 
Faksas (8 45) 445 961
El. paštas: info@panmu.lt
www.panmu.lt

Interneto
svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo